Nejen filmy a seriály jsou vhodné k učení se jazykům. Vhodná jsou i videa.

YouTube je skvělým pomocníkem při studiu cizích jazyků. Můžete poslouchat materiály určené pro studenty – ideálně rodilé mluvčí, kteří učí svůj jazyk cizince, ale užitečné jsou i kanály určené pro rodilé mluvčí. Ty budou vhodnější pro pokročilejší studenty a jejich výhoda je, že v nich uslyšíte autentický jazyk, který uslyšíte i u ostatních rodilých mluvčí. Kanály určené pro studenty jazyků používají jednodušší jazyk a mluvčí často mluví i pomaleji. Pro začátek je to dobré, ale ideální je co nejdříve přejít na autentický materiál.

Výhody:

Výhodou videí oproti už zmíněným filmům je třeba to, že jsou většinou kratší a proto se s nimi lépe pracuje. Také je dobré, že u videí na YouTube většinou vidíte mluvčího zblízka, vidíte jeho mimiku, gesta a je mu tedy lépe rozumět. Ve filmech kolikrát obličej mluvčího tak zblízka nevidíte.

Jak si vybrat kanál nebo konkrétní video?

Pokud s jazykem začínáte, můžete zvolit nějaký výukový kanál, na kterém autor svoji mluvu zjednodušuje, mluví více pomalu a srozumitelně. Existuje velké množství takových kanálů snad pro každý hlavní jazyk. S méně obvyklými jazyky nemám zatím moc zkušeností, ale pro mnohé z nich se něco určitě najde.

Jak už jsem ale zmiňovala na začátku, ideální je co nejdříve přejít na autentická videa rodilých mluvčí, která jsou určená pro rodilé mluvčí. A to proto, že až přijedete do cizí země nebo budete mluvit s nějakým rodilým mluvčím kdekoliv jinde, pravděpodobně nebude mluvit pomalu a srozumitelně (možná se o to ze začátku pokusí, ale dlouho to pravděpodobně nevydrží, nejsou všichni učitelé jazyka).

Proto je dobré si začít co nejdřív zvykat na autentickou řeč, jak mluví ti rodilí mluvčí, kterým chcete rozumět, a se kterými chcete mluvit.

Co mě baví…

Dále je důležité si vybírat témata, která vás zajímají a baví. A to z jednoho prostého důvodu, co vás baví, u toho déle vydržíte. Kdybyste se nutili do nějakého videa, které vás moc nezajímá, moc dlouho to nevydržíte a nebude vás bavit ho poslouchat opakovaně nebo se s ním víc do hloubky zabývat. Vybírejte si prostě ta videa, na která byste se dívali ve své rodné řeči.

A ještě doporučuji hledat si videa spíše kratší, přibližně 5 – 15 minut. Bude se vám s nimi lépe pracovat a jedno video vám nezabere tolik času. Budete ho moct probrat víc do hloubky.

Jak těžké video si mám vybrat?

Ideální je, aby video nebylo příliš těžké, ale zároveň ani příliš lehké. Kdybyste rozuměli všemu na 100 %, nic nového se nenaučíte. Je tedy dobré videu rozumět přibližně na 80 %.

A co titulky?

Titulky určitě nejsou na škodu, ale pouze ve studovaném jazyce. Určitě ne v rodném jazyce, to byste se soustředili na čtení titulků a slyšené byste moc nevnímali. Pokud tedy potřebujete titulky, zapněte si titulky studovaného jazyka. Budete si tak moct vyhledat neznámá slovíčka a lépe porozumět mluvenému textu.

Titulky nejsou vždy dostupné, ale minimálně ty automatické většinou najdete. Nejsou vždy dokonalé, ale často mohou i tak dobře posloužit.

Transkript

Další skvělá věc, kterou YouTube nabízí, je přepis videí. Najdete ho pod popisem videa, když kliknete na tři tečky a pak na „zobrazit přepis“.  Můžete si ho zkopírovat, vytisknout a pak s ním dále pracovat. Kroužkovat, podtrhávat, mít ho prostě v ruce. I zde platí, že u automatického textu mohou být chyby nebo nepřesnosti.

Naučte se používat filtry

Doporučuju vám taky naučit se používat filtry. Do vyhledávače si zadáte téma, které vás zajímá a pod ním vlevo kliknete na „filtry“. Zobrazí se vám seznam různých parametrů a můžete si vyfiltrovat to, co vás zajímá a podle kritérií, která potřebujete. Můžete si tak třeba najít videa v konkrétní délce nebo jen ta videa, která mají titulky.

Další tipy:

Ideální je mít na YouTube účet, abyste si mohli vytvářet playlisty, velmi užitečný je třeba playlist „přehrát později“. Ne vždy je čas si video pustit hned. Pokud věříte, že pro vás bude užitečné nebo vás jen zajímá, uložte si ho na později. Máte tak jistotu, že se vám neztratí.

YouTube vám bude také doporučovat podobná videa, bude tedy snadné si najít mnoho dalších zdrojů a materiálů ke studiu.

Užitečné klávesy:

Na závěr pro vás mám několik užitečných kláves, které vám práci s YouTubem usnadní. Vše jde samozřejmě udělat i ručně s myší, ale s klávesou to bude rychlejší. Tak kdo je ještě neznáte, zde jsou:

C

Pokud zmáčknete klávesu C, zobrazí se vám u videa titulky. Stejnou klávesou je i vypnete.

F

Klávesa F vám video zobrazí na celou obrazovku. Režim celé obrazovky vypnete opět klávesou F, ale můžete použít i klávesu Esc (escape).

← a →

Šipka dopředu vám video posune o 5 sekund a šipka dozadu ho zase o 5 sekund vrátí. To se vám bude hodit, když něco přeslechnete, nebudete hned rozumět, budete si tedy video moct rychle o kousek vrátit a v případě potřeby i posunout dopředu.

L a J

Pokud budete potřebovat video posunout nebo vrátit o delší dobu, s klávesou L ho posunete o 10 vteřin a s klávesou J ho o 10 vteřin vrátíte.

K

Tato klávesa se vám bude hodit, když budete potřebovat video stopnout. Je to mnohem rychlejší než myší hledat, kam kliknout.

↑ a ↓

Nakonec ještě můžete využít klávesy se šipkami nahoru a dolů. Ty slouží ke zvýšení nebo snížení hlasitosti.

 

Znáte nějaké další užitečné klávesy, které by se daly využít?

Chcete podrobnější návod, jak se naučit jazyk efektivně? Podívejte se sem.