Před nějakou dobou jsem slyšela o údajně zázračné metodě goldlist, která pomáhá učit se slovní zásobu, a hlavně už ji ve velké míře nezapomenout. Pomáhá totiž nastartovat dlouhodobou paměť a vyhnout se té krátkodobé.
Možná si pamatujete, jak jste se ve škole učili slovíčka na test, zvládli jste ho třeba i na výbornou, ale za pár dní jste si slovíčka nebo jejich větší část už nepamatovali, je to proto, že jste slovíčka měli jen v krátkodobé paměti. A o tom, kolik úsilí a času jste jejich naučení museli věnovat, ani nemluvme.
Dlouho jsem odolávala, ale nakonec jsem si řekla, že metodu goldlist musím vyzkoušet i já. Teď už ji pár měsíců praktikuju a rozhodla jsem se vám popsat své zkušenosti a samozřejmě vám prozradím také, jak na to.
Hned na začátek chci upozornit, že to není metoda vhodná pro všechny, každého to totiž bavit nebude. Tato metoda spočívá v psaní rukou, a to v dnešní době není moc v módě. Ale koho psát rukou baví nebo mu to vyloženě nevadí, toho tato metoda může velmi obohatit o dost nových slovíček denně.
Proč je důraz kladen na psaní rukou?
Protože když píšeme rukou, tak zapojujeme mnohem více mozek, činnost mozku a pohyby ruky při psaní jsou provázané, a proto se slovíčka i lépe pamatují, než kdybychom si slova jen četli nebo je psali na počítači.
Co je to goldlist a v čem spočívá?
Goldlist je metoda pro učení se slovní zásoby, jejímž autorem je polyglot David James. Tato metoda vám pomůže nastartovat dlouhodobou paměť a vyhnout se té krátkodobé.
Spočívá v tom, že si píšete seznamy slovíček, které pak průběžně filtrujete.
Znamená to, že si napíšete seznam slovíček, slovíčka si jen píšete, nesnažíte se je nějak zapamatovat, to by totiž nastartovalo krátkodobou paměť a to nechceme. Proto je jen přepisujeme a necháme na našem mozku, která si vloží do dlouhodobé paměti. To poznáme za dva týdny při první filtraci.
Zapamatovat bychom si měli přibližně 1/3 zapsaných slovíček. Může to být ale i méně nebo více, záleží na obtížnosti zapsaných výrazů a také na naší případné unavenosti.
Zapisování a přepisování slovíček bychom měli dělat vždy odpočatí a také si dávat přestávky, pokud se goldlistu věnujeme po delší dobu (delší seznamy, víc filtrací), dlouhodobá paměť totiž nevydrží pracovat dlouho. Přestávka stačí krátká. Kdybychom totiž přepisovali a filtrovali slovíčka třeba hodinu v kuse, snížili bychom tak počet zapamatovaných slov, protože by je unavená dlouhodobá paměť nezvládla přijmout.
Co je k tomu potřeba?
Potřebujete pouze sešit A4 a propisku. Nebo více propisek, barevných, aby se vám lépe psalo a vše vypadlo „hezčeji“. I sešit je dobré si pořídit hezký, aby se vám líbil a abyste se na goldlistování těšili.
1. Začnete tím, že si na levou stranu sešitu napíšete 20 slovíček nebo ještě lépe slovních spojení, kratších vět + jejich překlad. Je dobré si někam do rohu napsat i datum, kdy si tento seznam píšete. Vyberte si ta slovíčka, která se chcete naučit, najděte si je ideálně sami, při čtení, poslechu, budou se vám tak lépe učit, než kdybyste si je jen přepisovali z nějakých seznamů (ale i to samozřejmě jde, ne vždy se podaří nashromáždit potřebný počet nových výrazů).
Takto si vytvořte každý den seznam s 20 slovíčky po dobu 14 dní. Slovíčka si nezapomeňte číslovat, uvidíte tak svůj pokrok, kolik slovíček už jste si vypsali. Napsaný seznam je vhodné si také přečíst nahlas, ale nic se neučit a hned ho zavřít.
2. Po 14 dnech pokračujte ve tvoření nových seznamů, ale přidejte k tomu už i první filtraci. To znamená, že si projdete slovíčka, která jste si zapisovali před 14 dny (nebo i více, ale ne méně) a vyzkoušíte se z nich. U těch, která jste věděli, si můžete udělat fajfku nebo nějaké své znaménko, a ta, která jste nevěděli, ta si přepište na vedlejší stranu, opět si připište datum, kdy jste tuto filtraci dělali. Měli byste vědět přibližně 1/3 slovíček. Takto pokračujte dalších 14 dní.
3. Po dalších 14 dnech pořád pokračujte s psaním nových seznamů. Udělejte první filtraci seznamu, který jste psali před 14 dny a udělejte druhou filtraci z první filtrace, kterou jste dělali před 14 dny. Slovíčka si napište pod seznam s druhou filtrací, opět nezapomeňte na datum.
4. Po dalších 14 dnech opět pokračujeme psaním nového seznamu, první filtrací, druhou filtrací a přidejte i třetí filtraci. Slovíčka z třetí filtrace si tentokrát zapište na levou stranu pod původní seznam.
5. Po dalších 14 dnech kromě nového seznamu a 3 filtrací můžete udělat i filtraci čtvrtou. Pravděpodobně vám zbyde už jen pár slov, která jste nepřeložili, nebo v nich nějak chybovali. Rozhodněte se, zda jsou pro vás tato slova nějak důležitá, pokud ano, přepište si je do dalšího sešitu, nebo už je prostě nechte být. Je možné, že to jsou slova, která nejsou příliš důležitá.
Shrnutí:
Na obrázku vidíte, kam psát seznam a filtrace. Začnete polem A, to je nejdelší. Na vedlejší straně bude filtrace na poli B (za alespoň 14 dní), to už bude trochu kratší seznam. Pak za dalších 14 dní budete psát seznam do pole C, zas bude o trochu kratší. Nakonec budete za dalších 14 dní psát seznam do pole D, ten už bude nejkratší.
Pokud to budete brát poctivě a systematicky, tak se vám ze začátku budou hromadit další seznamy (základní seznam a ty profiltrované). Až se tedy dostanete dostatečně daleko, budete si psát základní seznam 20 výrazů a k tomu budete dělat 3 – 4 filtrace (z pole A, z pole B, z pole C a případně i z pole D).
Já se z pole D po 14 dnech alespoň vyzkouším a pak se už rozhoduju, jestli má smysl těch pár (někdy více, někdy méně) výrazů přepisovat dál, nebo je už nechat být.
Moje zkušenost
Vzhledem k tomu, že ráda píšu, tak se mi metoda moc líbí. Nemám s ní žádný problém. Jen je to občas časově náročné, ne vždy se mi podaří stihnout udělat nový seznam a všechny filtrace. Někdy se mi i stalo, že jsem při zkoušení věděla hodně málo, třetině slovíček se to zdaleka nepřibližovalo. Nevzdala jsem to ale a pokračovala jsem dál, i když jsem musela přepsat skoro celý seznam. Občas se zas stane, že toho vím víc než jednu třetinu. Někdy podle mě záleží i na tom, zda si píšete úplně neznámá slova, nebo i ta, která umíte jen pasivně a chcete je zaktivnit, ty se učí pochopitelně rychleji.
Pro koho metoda goldlist je a pro koho není
Metoda goldlist je tedy vhodná pro ty, kdo rádi píší rukou nebo jim to alespoň nevadí. Pokud máte dost volného času, tak je to také plus. Goldlistování může zabrat cca 1 hodinu. Pokud se chcete věnovat i jiným jazykovým disciplínám, tak vám to holt zabere víc času. Ne každý má denně tolik času na jazyky.
Ale zase si to můžete přizpůsobit svým možnostem, věnovat se goldlistu třeba obden, nebo ne úplně pravidelně. Můžete si čas zkrátit i tím, že některé týdny budete jen filtrovat a nevytvářet nové seznamy. Je to zcela na vás, jak vám to bude vyhovovat. I proto je důležité si ke každému seznamu psát datum, abyste si mohli zkontrolovat, že děláte filtraci minimálně po 14 dnech. Můžete ji dělat i kdykoliv později, v tom není problém, ale ne dřív, než uběhnou 2 týdny. Je to proto, že tou dobou může být ještě aktivovaná krátkodobá paměť.
Metoda goldlist tedy není vhodná pro ty, kdo neradi píšou, jen by je to otravovalo, netěšili by se na to a nebylo by to tudíž účinné. Důležité je, aby vás to bavilo, jinak to nemá smysl, protože v tom ani dobrovolně nevytrváte.
Také není moc vhodné, pokud máte extrémně málo času, pokud byste se ke goldistu dostali až někdy večer, vyčerpaní po celém dni, a měli na to jen krátkou dobu, tak to taky moc účinné nebude. Můžete si buď udělat nějaký méně náročný goldlistovací systém (je možné použít i menší sešit a psát si kratší seznamy, negoldistovat úplně každý den apod.), nebo prostě zvolit jinou metodu učení se slovíček.
Goldlist je jen jedna z možností. Existují třeba různé aplikace apod. Každému může vyhovovat něco jiného. A to je úplně v pořádku.
Výhody goldlistu:
– Nenásilná metoda, jen si užíváte psaní
– Zapojujete dlouhodobou paměť a ne krátkodobou, učíte se tedy slovíčka napořád
– Může to být váš rituál, můžete se mít na co těšit
– Můžete si velmi rozšířit svou slovní zásobu
Nevýhody goldlistu:
– Není to pro vás, pokud vás nebaví psaní rukou
– Vyžaduje to dost času (po prvních pár týdnech) a disciplínu
– Po nějakém čase to může začít být otrava nebo nuda (i když vás psaní baví)
Poznámky
Je lepší psát si výrazy než jen jednotlivá slova, kontext jedůležitý. Vyvarujete se tak tomu, že se naučíte nějaké slovíčko ve špatném kontextu.
Samozřejmě pokud s jazykem začínáte, tak není problém si psát i jednotlivá slova, je i mnoho slov, která význam podle kontextu nemění. Ale když si zapíšete krátkou větu nebo výraz (2 – 4 slova), je to ještě lepší.
Pokud se učíte víc jazyků najednou, tak je lepší goldlistovat jen s jedním.
Ještě připomínám, že každý napsaný seznam je vhodné si po sobě nahlas přečíst. Pak teprve ho na 2 týdny odložte.
Ještě bych dodala, že podle autora se sešit nazývá nejprve bronzový, ke zlatému se dostaneme až pokud pokračujeme s přepisováním slovíček z posledního krátkého seznamu (D) a snažíme se naučit i ta. Ale to už je hlavně pro pilné, důsledné či systematické jedince. Je to tedy na vás, zda chcete jít poctivě až do konce a naučit se úplně všechna slovíčka, nebo se spokojit s většinou naučených slovíček a těch pár už prostě nechat být. Obojí je správně, záleží, jak to cítíte a na co máte čas a chuť.
Máte chuť goldlist zkusit?
Nebo už jste ho dokonce někdy zkusili? Podělte se o své zkušenosti a dojmy v komentářích.
Ukazuji lidem, jak se učit jazyky efektivně, a že učení může být dokonce i zábavné. Každý se může naučit jakýkoliv cizí jazyk a rychleji, než si myslí. Více o mně si můžete přečíst zde.
Chystáte se vycestovat do Španělska? Stáhněte si První pomoc na cestu do Španělska i s nahrávkami zdarma.
Rádi byste se naučili španělsky? Můžete si vybrat z mých kurzů nebo si objednat individuální výuku nebo mentoring.
Jsem autorkou e-booku 7 pravidel, jak se učit jazyky efektivně.