Tereza Picková

12 tipů, jak nepůsobit ve Španělsku jako turista

Rádi byste jeli do Španělska a nechcete tam působit jako typický turista? V článku najdete 12 tipů, jak tomu předejít. 🙂

1. Nepodceňujte siestu

Siesta je taková pauza uprostřed dne. Slovo pochází z latinského „hora sexta“, což znamená šestá hodina dne nebo poledne. Je to čas na odpočinek, protože ve Španělsku tou dobou bývá hrozné horko. V menších městech a vesnicích většina obchodů na siestu zavírá. Jsou pak ale zase otevřeny déle. Není tedy dobré plánovat nákupy nebo chtít využít jiné služby v době siesty. Bývá přibližně od 14 do 16, někde spíš až do 17 hodin.

2. Nechoďte na slunce

          Nechoďte na slunce, zvlášť ne v poledne a v době siesty, to bývá velké horko a Španělé jsou doma nebo minimálně ve stínu. Jen turisté chodí ve velkém horku a neschovávají se před sluníčkem. 

3. Nechtějte večeři příliš brzy

Ve Španělsku je běžné večeřet přibližně v 9 hodin večer a později, proto je možné, že dříve budou restaurace ještě zavřené.

4. Příliš nevyčnívejte

Dejte si pozor, co si vezmete na sebe. V žádném případě nenoste sandály a ponožky. To by si žádný Španěl neobul. Kraťasy noste spíš na pláž, jsou považovány za velmi neformální oblečení, ve městě Španělé nosí spíš dlouhé kalhoty. Také nenosí příliš výrazné barvy a mnohobarevné oblečení.

5. Neobjednávejte si sangríu

Ani v luxusních restauracích, ani nikde jinde, pokud nechcete být považování za turisty. Sangría je spíš pití na párty, aby se účastníci rychle a levně opili, používá se levné víno a přezrálé ovoce, které by se už nesnědlo. V baru Španělé pijí spíš pivo nebo víno.

6. Nemluvte na veřejnosti příliš nahlas

Ano, Španělé jsou považování za hlasitý a živý národ, ale hlasité mluvení na veřejnosti, zejména ve veřejné dopravě, může být považováno za nezdvořilé.

7. Nečekejte, že bude vše včas

Španělé mají uvolněný přístup k času. Schůzky a události mohou začít později, než je plánováno, takže se připravte na to, že časový plán není tak přísný.

8. Nečekejte, že budou všichni Španělé mluvit anglicky

Přestože ve velkých městech mnoho lidí mluví anglicky, v menších městech a vesnicích tomu tak být nemusí. Naučte se alespoň několik základních frází ve španělštině.

9. Nezapomeňte pozdravit, ale nepřehánějte to s děkováním

Ve Španělsku je běžné pozdravit „Hola“ nebo „Buenos días“ při vstupu do malého obchodu nebo kavárny. Ignorování tohoto zvyku může být považováno za nezdvořilé. Na druhou stranu to ale zase nepřehánějte s „por favor“ a „gracias“. Poděkovat je slušné, ale třeba v baru nebo v restauraci to není tolik přirozené a poděkovat za každou přinesenou věc může působit přehnaně, budete prostě působit jako turista

10. Neodmítejte pozvání na tapas

Tapas jsou důležitou součástí španělské kultury. Když vás někdo pozve na tapas, neodmítejte, připojte se, je to skvělý způsob, jak se socializovat a ochutnat různé pokrmy. Ale pozor, tapas jsou spíš jednohubky a je ve zvyku nezůstat v jednom baru a ochutnat tapas na víc místech.

11. Nechoďte do restaurací na hlavních turistických místech

Nechoďte do restaurací na hlavních náměstí a na nejvíce profláklých turistických místech jako je třeba Plaza Mayor v Madridu. Bývají zaměřeny na turisty, jsou předražené a kvalita bývá horší. Žádný Španěl by se tam najíst nešel.

12. Kupte si španělské noviny

Kupte si španělské noviny a noste je u sebe. Poslední rada je od učitele španělštiny Juana z Español con Juan: Kupte si španělské noviny, třeba El País a noste je s sebou, tak aby byly vidět. Budete působit jako Španělé a lidé si nebudou myslet, že jste turisti. Vyhnete se tak třeba i neustálým nabídkám na prohlídky, návštěvy turistických památek apod.

Napadá vás něco, co v seznamu není? Podělte se s námi v komentářích.

A pokud vám je jedno, zda budete působit jako turista nebo ne, tak se těmito radami vůbec řídit nemusíte. 😊 Berte článek s rezervou a jen jako inspiraci.

A až zase pojedete do Španělska, tak si cestu moc užijte!

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *