Tereza Picková

9 důvodů, proč se učit cizí jazyky

1) Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem.

Mé oblíbené přísloví, které naznačuje, že jazyky jsou brány k dalším kulturám, způsobům myšlení, k lidem. Jazyky nám rozšiřují obzory a možnosti, a to není vůbec k zahození.

2) Trénink paměti a mozku.

Učení jazyků je užitečné i pro mozek a paměť, jak dokázaly různé studie. Není pravda, že staří lidé by se již neměli jazyky učit, spíš naopak.

3) Možnost získat lepší práci.

Dnes je velmi často vyžadovaná angličtina. Ale kdo umí i jiné jazyky, může mu to velmi pomoct. A pokud umíte zrovna nějaký exotický jazyk, můžete být také žádaní.

4) Snadnější cestování.

V cizině je mnohem snazší domluvit se tamějším jazykem než rukama a nohama. Sice to asi není taková legrace a dobrodružství, ale znalost cizího jazyka země, ve které se zrovna nacházíte, může být docela užitečná.

5) Cesta k srdci místních.

Tohle asi nebude platit pro anglicky mluvící země, ale pro další jazyky to většinou určitě platí. Místní obyvatelé často ocení, že mluvíte jejich jazykem, i když jen trošičku, ocení i snahu. Můžete tak na ně udělat velký dojem.

6) Možnost navazovat mezinárodní přátelství.

Není zajímavé mít přátele z ciziny? Moct díky nim poznávat jiné kultury, zvyky a jazyk? Může to být, jak živě, tak i na dálku. Kdo si třeba v dětství rád dopisoval? Původně to byly dopisy, pak přišel chat a dnes už máme cizince i v našich městech a nemusíme za nimi za každou cenu cestovat.

7) Možnost číst v originále.

Existují lidé, kteří si literární díla více vychutnají v originále. Slyšela jsem o lidech, kteří se učili třeba rusky, aby si mohli přečíst Dostojevského a další ruské velikány v ruštině. Mnozí jistě ocení Shakespeara v angličtině nebo třeba Márqueze ve španělštině.

8) Možnost dívat se na televizi, filmy a videa v originále.

Nejen, že se tak zlepšujeme v cizím jazyce, ale máme větší výběr. Nemusíme čekat, až „to“ někdo nadabuje nebo otitulkuje.

9) Možnost žít v jiné zemi.

Abychom mohli žít v jiné zemi, je dobré znát řeč jejich obyvatel. Usnadní nám to život a lépe si pobyt vychutnáme. Můžeme navázat přátelství, lépe poznat kulturu, tradice, lidi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *