Zvířata jsou možná někdy přeceňována, ale mnohem častěji podceňována. Kdo má nějakého domácího mazlíčka, určitě ví, o čem mluvím. Mám na mysli především kočky a psy, ale je možné, že se úžasný společník a pomocník najde i v jiném zvířátku.

Pomáhají opuštěným lidem necítit se tolik sami, vnáší radost do života smutným lidem, snižují stres, především pejsci nám zajistí alespoň nějakou fyzickou aktivitu, ale občas vidím venku i lidi s kočkami, bývají i velkými kamarády malých i velkých dětí, které se s nimi mohou naučit mnoho věcí, např. zodpovědnosti, empatii, respektu ke zvířatům. I když se o ně musíme starat, mnohonásobně nám to vrátí. Jsou užiteční jak pro zdravé lidi, tak i pro lidi s různými problémy.

Zvířata jsou tedy pro nás společníky, učiteli, terapeuty, mohou asistovat nemocným a potřebným lidem a jsou prostě našimi nejlepšími přáteli.

A co tedy ten slavný zrzavý kocour?

Bob byl pouliční kocour, kdo ví, jakou měl minulost. Jednoho dne se ale objevil v ubytovně v Londýně, kde bydlel jeden pouliční zpěvák a v té době i narkoman, James Bowen. Ten Boba nejdříve nechtěl, říkal si, že mu nemá co nabídnout, sám je bez peněz a každý den bojuje o to, aby si vydělal na jídlo a na nájem. K tomu se ještě starat o kocoura, to prostě nejde.

Bob ale naléhal, nechtěl odejít, dokonce šel za Jamesem i po ulici a naskočil za ním do autobusu, když chtěl jet pracovat, vypadalo to, že si vybral svého páníčka. Něco ho prostě k Jamesovi táhlo. Mohli bychom říct, že to tak prostě mělo být. James se nakonec slitoval a riskl to. Zjistil, že je Bob i trochu nemocný a zařídil mu péči na veterině. Nakonec už prostě Bob zůstal s ním.

Kdo si chcete knížku přečíst, tak raději neztrácejte čas mým článkem a přečtěte si ji, nejlépe v originále – v angličtině. Knih nakonec vzniklo víc. Ta první se jmenuje The Street Cat Named Bob. Pak následuje i pokračování s názvem The World According To Bob. Vyšla i další kniha The Gift From Bob, která je o Vánocích a několik verzí knih pro děti. Kniha se čte velmi dobře, není nijak zvlášť obtížná, tak bych ji klidně doporučila i těm, kdo s četbou v angličtině začínají. Já začínala právě s touto knihou.

Protože píšu blog o jazycích, nemůžu opomenout zdůraznit, jak důležitá a užitečná je četba, jak v cizím jazyce, který se učíme, tak i ve své mateřštině. Kdo se ale učíte jiný jazyk, tak nezoufejte, kniha je přeložena do mnoha jazyků.

Ve španělštině vyšla třeba pod názvem Un gato callejero llamado Bob, následující díl jako El mundo según Bob. Vyšla i v italštině jako A spasso con Bob, následující díl Il mondo secondo Bob a vánoční kniha jako Un dono speciale di nome Bob. Nechybí samozřejmě ani německá verze Bob, der Streuner; Bob und wie er die Welt siehtEin Geschenk von Bob. Minimálně první díl vyšel i v ruštině. Zdá se, že překlad by měl existovat třeba i v portugalštině, řečtině, holandštině, bulharštině, maďarštině, polštině, čínštině, v některých severských jazycích a v dalších jazycích.

Jo, a existuje i audio verze v angličtině. Což je super pomůcka k učení. Číst knihu a zároveň ji poslouchat namluvenou rodilým mluvčím. Velmi doporučuju!

Víc o tom, jak se učit jazyky efektivně, jak zlepšit nejen čtení a poslech, se dozvíte zdezde.

A jak to tedy bylo s Bobem dál?

Bob už s Jamesem zůstal. Žili spolu, chodili spolu do práce a vzájemně si pomáhali. James Bobovi zajistil veterinární péči, kterou zvláště ze začátku potřeboval, protože byl nemocný, dále mu zajistil střechu nad hlavou, jídlo a lásku. Bob naopak Jamesovi pomohl jít dál, překonat se, tím, že se už nestaral jen o sebe, ale i o kocoura, začal brát vážněji svůj život i práci. S pouličním zpíváním a hraním to nebylo jednoduché a musel s tím přestat. Začal tedy prodávat časopis The Big Issue (což je něco jako náš Nový prostor).

Díky tomu, že měl pořád s sebou Boba, dařilo se mu prodávat. Lidé si Boba velmi oblíbili a začali mu nosit i dobrůtky, jídlo, dárky, a dokonce mu pletli šály, přece jenom se muselo pracovat v každém počasí. Bob si to moc užíval a rád přitahoval pozornost lidí. Vše nebylo samozřejmě vždy jen růžové, někteří jiní prodejci Jamesovi úspěch záviděli a jednou ho dokonce dostali i do problémů, kdy musel na čas přestat prodávat. Ale k životu patří i potíže. Zvládli to.

Bob dokonce pomohl Jamesovi skončit s drogami, nebylo to jednoduché, ale byl pro něj velkou motivací, oporou a ohromným pomocníkem. I to James díky Bobovi zvládl.

Nakonec se tak proslavili, že Jamese jednoho dne oslovila jakási novinářka a nabídla mu, že by mohli sepsat jeho příběh do knihy. A to se také stalo. Vyšlo několik knih včetně verzí pro děti, jak jsem už zmiňovala výše.

V roce 2016 dokonce vznikl i film s jejich příběhem. Jmenuje se The Street Cat Named Bob, stejně jako první kniha. Doporučuju ale si knihy nejdřív přečíst. Knihy bývají lepší a nebudete ovlivněni obrazy z filmu a budete si moct udělat svou vlastní představu a potrénovat fantazii.

angličtině je film zatím dostupný na youtube třeba zde a našla jsem ho i ve španělštině zde.

Bob byl se svým páníčkem od roku 2007 a tento týden bohužel zemřel. Bylo mu 14 let. Věřím, že ztráta takhle významného a obdivuhodného zvířete musí být velmi bolestivá a zdrcující. James prohlásil, že mu Bob zachránil život. Držím Jamesovi palce, tak úžasného kocoura už asi znovu nepotká, ale kdo ví. Každopádně Bob svůj úkol na zemi splnil na jedničku s hvězdičkou.