Marek se učil tak dlouho anglicky, tolik se snažil, chodil na kurzy, dělal spoustu gramatických cvičení. Na hodinách dělal chyby, učitel ho neustále opravoval a někteří se mu smáli. Byl z toho smutný, a nakonec i zoufalý. Utratil velké množství peněz za různé kurzy a množství učebnic.

Řekl si, že na jazyky prostě nemá talent a přestal se snažit. Rozhodl se, že se jazyky prostě učit nebude. Nemá to cenu. Má přece talent na jiné věci. Proč ztrácet čas s jazyky. K čemu mu vlastně jsou? Přesvědčil sám sebe, že je nepotřebuje. Úplně zazdil svou touhu po cestování a po nalezení nové, lepší práce, k níž by mu znalost aspoň angličtiny mohla pomoct. Prostě usoudil, že nemá talent a že to nemá cenu.

Také si to myslíte? Je vám to povědomé?

Je to nesmysl!

Při učení jazyků nejde o žádný talent, jazyky se nenaučí jen výjimečně nadaní lidé. Kdo se nedokázal naučit svůj mateřský jazyk? Existuje někdo takový, kdo by to nezvládl? Nikoho takového neznám. A kdo se dokázal naučit svůj mateřský jazyk, může se naučit jakýkoliv další jazyk.

Často totiž máme špatnou zkušenost s učením jazyků, buď ze školy, ze špatného kurzu nebo i jako samouci. Nejde nám to, a tak jsme usoudili, že na jazyky nemáme talent. Zde ale velmi záleží na tom, jaký postoj zaujmeme. Buď to vzdáme bez boje, anebo si řekneme, že to třeba není vůbec o talentu, ale o špatné metodě a snažíme se ji změnit, zkusíme jiný přístup. Kdo zvolí druhou možnost, má vyhráno. Protože kdo zvolí tu první, jakýkoliv pokrok v jazyce odepsal. Kdo si nevěří, nemůže ničeho dosáhnout.

class

Kdo se chce naučit jazyk, musí vědět, jak na to a pravidelně na tom pracovat.

Je třeba používat správné metody a správný přístup. Musí si ujasnit, čeho chce dosáhnout, a jak to udělá. Musí zapomenout na to, že nemá talent a musí věřit, že každý se může naučit cizí jazyk, tudíž i on sám. Ono to tak totiž je. Když si věříme, dokážeme všechno, když si nevěříme, tak nás to demotivuje, táhne nás to dolů a nejsme schopni výsledků dosahovat.

Ideální je mít i svou motivaci. Proč se chci naučit konkrétní jazyk? Co tím získám, co mi to přinese? Co to přinese ostatním? Když vím proč, hned to půjde lépe. Je mnohem snazší dělat něco, co mi něco přinese, než se muset do něčeho nutit a ani nevědět proč, dělat to třeba jen z donucení.  

Zapomeňte tedy prosím na tento mýtus a začněte si věřit. Pochopte, že opravdu každý se může naučit cizí jazyk. A to dokonce zábavným, motivujícím a efektivním způsobem. Kdo to jednou zkusí, už s tím nebude chtít přestat.

Nevíte, jak na jazyky, abyste se opravdu dokázali něco naučit a abyste konečně dělali pořádné pokroky?

Stáhněte si zdarma můj e-book a získejte 12 tipů, jak zlepšit svůj přístup k jazykům.

e-book zdarma