Potřebujete změnit něco ve svém životě? Začlenit do svého každodenního života nějaký návyk? Dobrá zpráva je, že to jde. Nemusí to být úplně jednoduché, ale je třeba vytrvat.

I při studiu cizích jazyků jsou návyky důležité. Jazyku, který se chceme naučit, je potřeba se věnovat ideálně každý den aspoň chvilku. Je mnohem lepší a užitečnější věnovat jazyku 10 minut denně než třeba 2 hodiny jednou za týden.

Když se nám to jeden den z jakýchkoliv důvodů nepodaří, nic se neděje. Důležité je se z jednoho (nebo více) neúspěchů nezhroutit, nevzdat to a pokračovat dále. Pak budeme schopni časem vytvořit návyk a určitou aktivitu budeme dělat automaticky, nebudeme na ni muset pořád myslet.

Kdo z vás si musí psát, že si má vyčistit zuby? Tuším, že nikdo. Všichni to již máme zautomatizované a patří to k naší každodenní rutině.

Možná jste už slyšeli, že vytvořit si nový návyk trvá 21 dní. Může to tak být a nemusí. Záleží na mnoha okolnostech. Ale je to asi tak minimum dní, po které je potřeba určitou aktivitu, kterou si chceme zautomatizovat, opakovat. Někdo si může návyk vytvořit trochu rychleji, někomu to bude trvat déle.

Co pomáhá rychlejšímu vytvoření návyků?

  • Opravdu chtít něco změnit – vlastní vůlí a touhou dokážeme víc než třeba z donucení nebo když se nám do něčeho prostě moc nechce
  • Motivace – co tím získám? Když vím, jaké úžasné benefity mi určitý návyk přinese nebo bude přinášet, hned se na tom lépe a snáze pracuje. Je dobré si učinit dlouhodobější plán, co chci třeba do roka zvládnout a co mi to přinese
  • Pevná vůle – kdo má pevnou vůli, určitě mu to půjde snáze
  • Psát si každý den seznam úkolů a odškrtávat si ty hotové – ze začátku je to téměř nezbytné, abychom nezapomínali na aktivity, které si chceme zautomatizovat. Nevím, jak vy, ale mě odškrtávání hotového úkolu vždy moc těší a motivuje
  • Prostředí a duševní pohoda – vytváření návyků určitě pomáhá jsme-li v pohodě, nemáme-li zrovna nějaké potíže, velké problémy nebo trápení

Jak tedy na to?

V první řadě je potřeba si ujasnit jaký návyk si chci zautomatizovat a proč. Co mi to přinese? Bude můj život pak jednodušší, veselejší nebo lepší? Stojí mi to za to? Nepodceňujte motivaci, je velmi důležitá.

A pak je prostě potřeba začít. Ideálně s pomocí každodenního seznamu, tzv. TO DO LIST, co mám každý den udělat. Seznam si napíšu buď každý večer, nebo druhý den ráno, než začnu den. Nebo si dám upozornění do mobilu, napíšu si velký, nepřehlédnutelný leták, který budu mít stále na očích, cokoliv vás napadne, fantazii se meze nekladou.

Důležité ale je, abyste na to nezapomněli a nový návyk trénovali ideálně každý den. Když se to jeden den nepovede, nevzdávejte se. Může se to stát. Důležité je pokračovat a vytrvat.

Pak už časem sami uvidíte, zda jste si již vytvořili návyk a můžete si konkrétní aktivitu přestat poznamenávat. Někomu to půjde možná rychleji, někdo bude potřebovat třeba 2 měsíce nebo i déle. Závisí to na mnoha faktorech, jak jsem již zmínila výše.

Přeji vám všem mnoho úspěchů při vytváření dobrých návyků, nejen těch jazykových. 😊

Pokud vám z nějakých důvodů jazyky moc nejdou a není to jen o návycích, stáhněte si zdarma můj e-book 12 tipů, jak zlepšit svůj přístup k jazkům. e-book zdarma