Kdo by neznal tuto nádhernou květinu, která se vždy před Vánoci začne objevovat v květinářstvích a obchodech? Stala se jedním ze symbolů Vánoc. Ne každý už ale asi ví, že k nám přišla z Mexika a že ji pěstovali již staří Aztékové.

nochebuena
Pojďme si nejdříve povědět něco o její historii. Indiáni v Mexiku milovali květiny, psali o nich básně, pěstovali jich spousty a některé druhy přežily dodnes a dokonce překročily mexické hranice a těší svou vůní a krásou mnoho lidí po celém světě.

Jednou z nejznámějších je samozřejmě Vánoční hvězda. Její španělský název je Flor de Nochebuena (doslova: štědrovečerní květ), ale původní název je indiánský a zní cuetlaxochitl, což je v jazyce nahuatl a je vytvořen ze slov cuetlahui, jež znamená uvadnout a xochitl je květina, je to tedy „květ, který uvadá“. V Čechách ji známe jako menší rostlinku v květináči, v Mexiku ale roste i jako strom a běžně ji můžeme vidět růst i ve městě.

flor de nochebuena

Vánoční hvězda jako strom

Může být vysoká až 6 metrů. Kvete především v listopadu a prosinci a v některých oblastech ještě i v lednu a únoru. Nejkrásnější a nejrozkvetlejší je však kolem Štědrého dne, proto také vánoční hvězda. Pochází z mexických států Guerrero, Chiapas a Oaxaca, kde roste zcela volně.

Ve španělsky mluvícím světě je tato květina známá i pod jinými názvy jako třeba ohňový květ, květina svaté Kateřiny, Velikonoční květina, Catalina apod. My ji známe i jako Poinsettia, což je název používaný hlavně ve Spojených státech. Jmenuje se tak na památku Joela Robertse Poinsetta, velvyslance Spojených států v Mexiku v první polovině 19. století, který roku 1828 poslal její semínka do Charlestonu, odkud se později květina dostala i do Evropy.

Pokud si květinu letos pořídíte i vy, nezapomeňte, že je velmi citlivá na zimu a průvan, pochází z Mexika, že. Nemá ale ráda ani přílišné teplo. Teploty kolem 22 °C by pro ni měly být ideální. Také nemá ráda sucho, ani zase příliš vody. Stát ve vodě je pro ni zničující.